De 19e sessie van de HSVD ontmoet Zijne Majesteit
De datum van 11 februari 2025 zal de annalen ingaan van de Hoge Studies Veiligheid en Defensie (HSVD). De deelnemers (‘auditoren’) van de 19e sessie hadden het voorrecht ontvangen te worden op het Koninklijk Paleis te Brussel voor een exclusieve audiëntie bij Zijne Majesteit de Koning der Belgen.
HSVD: strategische opleiding op hoog niveau
De Hoge Studies Veiligheid en Defensie (HSVD) is een excellentieprogramma georganiseerd door het Koninklijk Hoger Instituut voor Defensie, met de steun van het Koninklijk Instituut voor Internationale Betrekkingen – Egmont. Deze multidisciplinaire cursus is gericht op senior officieren en leidinggevenden met verschillende professionele achtergronden op het gebied van veiligheid en defensie.
Gedurende het hele jaar nemen de auditoren deel aan tien residentiële seminaries, die elk twee dagen duren, en aan bezoeken die hen in staat stellen hun kennis te verdiepen en van gedachten te wisselen met deskundigen.
Een bijzondere ontmoeting met de Koning
De audiëntie in het Koninklijk Paleis was een hoogtepunt voor deze 19e sessie. De bijeenkomst met Zijne Majesteit de Koning, die aanvankelijk één uur zou duren, strekte zich uit over bijna twee uren en illustreerde zijn grote belangstelling voor de HSVD.
De discussies draaiden rond sleutelthema’s die de auditoren zelf hadden gekozen en die de huidige strategische bekommernissen weerspiegelen:
- het exporteren van buitenlandse conflicten naar België
- de potentiële voordelen van civiele/militaire dienst
- de steun aan Belgen die in het buitenland gearresteerd zijn
- de versterking van de Benelux-samenwerking op het vlak van defensie en veiligheid
De auditoren konden daarbij profiteren van de gedachten en richtlijnen van de Koning over deze belangrijke kwesties.
Een prestigieus historisch kader: de Empirezaal
De audiëntie vond plaats in de majestueuze Empirezaal, een van de oudste delen van het Koninklijk Paleis. Deze zaal, versierd met verguldsel en bas-reliëfs, was ooit het toneel van bals en concerten voor het Hof. Vandaag dient het als een plechtig decor voor officiële ceremonies en getuigt het van de traditie en het prestige van het Koninklijk Paleis van Brussel.
Een verrijkende en onvergetelijke ervaring
Naast de audiëntie bestond het programma van de dag uit een academische sessie onder leiding van een aantal vooraanstaande personen uit de koninklijke administratie en een rondleiding door het Paleis. Deze verschillende activiteiten stelden de auditoren in staat om hun inzicht in de werking van de koninklijke instellingen te verdiepen en hun professionele banden aan te halen.
Onze dank
De 19e sessie van de HSVD wil iedereen bedanken die deze dag mogelijk heeft gemaakt. Een grote dank aan de organisatoren voor hun inzet en professionalisme en aan Zijne Majesteit de Koning voor zijn warme ontvangst, de tijd die hij aan de HSVD heeft verleend en zijn oprechte interesse voor onze opleiding.
Dit bezoek zal een gedenkwaardige ervaring blijven voor de auditoren en zal hun engagement en vastberadenheid versterken om een actieve bijdrage te leveren om de veiligheids- en defensie-uitdagingen van België aan te gaan.